Ebola Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

47564db1-47ee-48f8-bdbc-31f596914f3dKontrol altına alınamayan Ebola Virüsü insanlarda ve insan dışı primatlarda viral hemorajik ateş şeklinde ciddi hastalıklara yol açan bir virüstür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmiştir.

Şu an için tanımlanabilen 3 çeşit Ebola Virüsü bulunmaktadır. Bunlar

 • Ebola Reston
 • Ebola Fildişi Kıyısı
 • Ebola Sudan

İshal, kanama, deri döküntüsü, yüksek ateş gibi ciddi rahatsızlıklara neden olan Ebola virüsü bulaşıcı ve oldukça tehlikelidir. İlk kez 1976 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyetinde görülmüş ve genellikle hayvanlar arasında yayılmıştır.

Ebola belirtileri nelerdir?

 • Ani ateş
 • yorgunluk
 • kas ve boğaz ağrısı
 • kusma
 • ishal
 • hem iç hem dış kanama (bazı vakalarda)

Ebola virüsü Sars yada grip virüsü gibi havadan bulaşmıyor. Ebola virüsü genellikle hastalık taşılan hayvan ya da hasta kanı, idrarı, teri, spermi gibi vücut sıvılarına dokunmakla bulaşan bir virüstür.

Ebola virüsünün kontrol altına alınamaması nedeniyle ülkemizde de Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınladı ve Türk vatandaşlarını dikkatli olmaları konusunda uyardı. Ebola virüsü vaklarının bulunduğu ülkelere seyahat kısıtlaması öneriliyor. Çünkü hastalığın hemen farkedilmesi mümkün değil. Belirtileri normal grip ile benzediği için tedavi sürecinde geç kalınmalar yaşanabiliyor.

Virüs o kadar tehlikeli ki ölen kişinin cansız bedenine bile çıplak elle temas yapılamıyor. Virüsün kuluçka süreci 3 gün ile 3 hafta arasında değişiyor.

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola-storyAfrika’da yeniden can almaya başlayan ve tüm dünyayı tehdit eden Ebola Virüsü tehlikeli bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

Halen kontrol altına alınamayan Ebola Virüsü insanlarda ve insan dışı primatlarda viral hemorajik ateş şeklinde ciddi hastalıklara yol açan bir virüstür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmiştir.

Şu an için tanımlanabilen 3 çeşit Ebola Virüsü bulunmaktadır. Bunlar

 • Ebola Reston
 • Ebola Fildişi Kıyısı
 • Ebola Sudan

Altın ” Yumurtlayan ” Koyun

internetten para kazan , para kazan , para kazanma rehberi , internetten para kazanma rehberi , evden para kazan , oyun oyna para kazan , kazanma rehberi, para kazanmak , internetten para kazanmak , Marketglory , Marketglory rehberi

 

Toprağın günün ilk ışıklarının sıcaklığını hissettiği , cıvıl cıvıl kuş seslerinin uzaktan gelen köpek seslerine karıştığı bir sabahtı Uzun Yayla köyünde. O yılki hasattan alacağı ürünü düşleyerek , yataktan kalkmış olan Mehmet Dayı eşinin imbikten döktüğü su ile yüzünü yıkarken , bir yandan da biriken üründen gelecek seneye ayıracağı tohumluğu düşünüyordu. Mehmed Dayı ‘ nın ekim alanını büyütmek için yeni tarla alacak sermayesi yoktu. Gelirini artırmanın tek yolu dönüm başı elde ettiği mahsulü artırmaktı. Kullanacağı tohumluğun , elde edeceği mahsulün miktarı ve kalitesi açısından son derece önemli olduğunun farkındaydı. Yıllardır , bir önceki yılın bitkilerinden üstün kaliteli olanlarını tohumluğa ayırıp bir sonraki yıl kullanma yöntemini benimsemişti. Bu seçimle , üretimde dönüm başına verimde fark edilebilir bir ilerleme bile sağlamıştı. Ancak hep büyük taneli tohumları seçip sonlari ekmesine rağmen , büyük tanelilerin yanı sıra çok farklı büyüklükte tanelilerin de yetişmesine bir türlü anlam veremiyordu.

internetten para kazan , para kazan , para kazanma rehberi , internetten para kazanma rehberi , evden para kazan , oyun oyna para kazan , kazanma rehberi, para kazanmak , internetten para kazanmak , Marketglory , Marketglory rehberi

Böylesi bir geleneksel uygulamayla , Mehmet Dayı ve onun gibi düşünen çiftciler yetiştirdikleri ürünün genetik yönden ıslahını sağlıyor , bir diğer deyişle genetik mühendisliğini uyguluyorlardı. Ancak çevre şartlarını ve bitkiler arasındaki döllenmeyi tamamen kontrol edemedikleri  için , arzu ettikleri özellikleri taşıyan bitkilerin yanı sıra istemedikleri de yetişiyordu.

Genetik mühendisliğinin tarım  uygulamaları çok yeni bir gelişme gibi algılansa da , insanoğlunun tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başladığı günden bu yana geçtiği varsayılan 8-10 bin yıllık süre içinde hep var olmuştur. Bu uygulamalar sonucu , bitki ve hayvanların geleck nesillere aktardıkları özellikler kontrol altında tutulmuştur. Sadece arzu edilen özellikleri taşıyan bitkilere ve hayvanlara çoğalma şansı verilerek bu özelliklerin daha sonraki nesillere aktarılması sağlanmıştır. Bu süreçte Mehmet Dayı ‘ nın yaptığı gibi , üstün kaliteli bitkilerin tohumları saklanıp bir sonraki yıl yetiştirilerek , patatesten havuca , mısırdan buğdaya bütün bitkiler üzerinde klasik manada genetik mühendisliği uygulanarak ürünlerin özellikleri iyileştirilmiştir. Tek bir bitki türüyle başlayan bu uygulamayı  farklı bitkiler arasında döllenmenin sağlandığı başka uygulamalar takip etmiş, böylece değişik bitkilerin arzu edilen özellikleri tek bir bitki üzerinde toplanmaya çalışılmıştır. Islah yöntemlerinin çiftlik hayvanlarına uygulanması ile bugün etinden , sütünden veya yumurtasından yararlandığımız onlarca farklı hayvan ırkı gelişmiştir

 

internetten para kazan , para kazan , para kazanma rehberi , internetten para kazanma rehberi , evden para kazan , oyun oyna para kazan , kazanma rehberi, para kazanmak , internetten para kazanmak , Marketglory , Marketglory rehberi

Ölümsüz Sarmal

httpwww.chatlama.net   chatlama.net

Tarih boyunca , çocukların hem birbirlerine hem de annelerine ve babalarına benzemeleri hep merak konusu olmuştur. Her defasında taze bir merak uyandıran , bu ilginç benzerlikler , sadece anne baba ve çocuklar arasında değil akrabalık ilişkilerinde , hatta ırk veya ulus boyutlarında da kendini gösterir. Benzerlik düzeylerine bazen şaşırsak da , çocuklarda ebeveynlerinin veya atalarının özelliklerini gözlemlemek aslında beklediğimiz bir şeydir ; hatta kuşaklar arasında bu özelliklerin aktarımını sağlayan ” canlı bir mekanizma ” olduğundan da hiç şüphemiz yoktur. Bireyler yaşar , ölür ; fakat onlarda kendini gösteren özellikler nesilden nesile aktarılan bu ” canlı mekanizma” sayesinde kendini ölümsüz bir biçimde devam ettirir. Bu mekanizmanın bitkilerde ve hayvanlarda da var olduğunu gören insanoğlu , istediği karaktere sahip bitkilere ve hayvanlara çoğalma şansı vererek sonuçta istenilen özellikler yönünde ıslah edimelerini sağlamıştır… httpwww.chatlama.nethttpwww.chatlama.net   Ölümsüz sarmal sayesinde insanoğlu binlerce yıldır kalıtsal özelliklerini nesilden nesile aktarmaktadır. Bu aktarım tek taraflı olmaktadır yani atadan çocuğa seklinde..

Biyolog Emrah

ceviz’in yararları nelerdir?

ceviz'in yararları

ceviz’in yararları,ceviz’in yararları neler,ceviz’in yararları faydaları neler.

Yemeklerden sonra ceviz yemek, vücuttaki sağlığa zararlı yağları ve kan damarlarındaki yağların bozucu etkilerini azaltabiliyor.” Barcelona Hastanesi Kliniğinde yapılan araştırmalarda, çalışmayı 24 katılımcı yürüttü. Yarısı normal kolestrol seviyesinde, diğer yarısının da orta ölçünün daha yüksek düzeyinde kolestrolü vardı. Bir haftada her bir gruba, salam ve peynir olmak üzere yağ oranı yüksek iki besin yedirildi. Bir öğün yemek boyunca araştırmacılar yemeğe 5 çay kaşığı zeytin yağı ekledi. Araştırmacılar haftanın sonuna kadar, diğer öğüne 8 kabuksuz ceviz ilave ettiler.

Testler sonrasında, yüksek doymuş yağ oranı olan yemeklerde, zeytin yağı ve cevizlerin atardamarlardaki tehlikeli iltihap ve oksitlenmeyi her öğün sonrasında azaltmaya yardımcı olduğunu görüldü. Buna rağmen cevizler zeytin yağından farklıdır. Ceviz, aynı zamanda atardamarların, elastikiyet ve esnekliğini korumaya yardımcı olur. Eşit olarak daha yüksek kolestrolü olan katılımcılarda, cevizin bunlara yardımcı olduğu görülmüştür