Ebay’den Nasıl Alışveriş Yapılır ?

Yurt dışından en ekonomik ve en kolay alışveriş yöntemi ebay.Aynı ürünü yüzlerce satıcı ve yüzlerce fiyat aralığında üstelik ücretsiz kargo seçeneğiyle satın alabilirsiniz.Açık arttırma ya da şimdi al seçeneğiyle satın alabiliceğiniz ürünler ortalama 15 gün içinde kayıt sırasında yazmış olduğunuz posta adresinize ulaşıyor.

Peki ebay’den nasıl alışveriş yaparsınız ? Aslında çok basit olan bu işlem sitenin İngilizce olması nedeniyle birçoğumuzun gözünü korkutuyor.
Alışverişin ilk adımı tabi ki üyelik.Web sayfasını açar açmaz karşınıza sign in ve register seçeneği çıkıcak.Register kayıt olmanız için sizi yönlendiricek olan kısım.Tıkladığınızda karşınıza doldurmanız için temel bir bilgi formu çıkıcak.
İsim,soyisim,e-mail ve şifre kısmını doldurduktan sonra submit kısmına basıp yolluyoruz.Bu işlemden sonra e postanıza onay maili gelicek ve sonrasında bilgilerinizin güncellenmesi gerekicek.En önemli kısım ise kesinlikle doğru bilgiler vermek.İnternet ortamında alışveriş ne kadar güvensiz gibi gelse de ebay dünyada en çok kullanılan ve en çok güvenilen sanal pazarlardan biri.
Kaydınızı tamamladıktan sonra alışverişe başlamadan bilmeniz gereken en temel 3 bilgi ise şöyle:

1-Kargo ücreti:Mümkün olduğu kadar shipping kısmında ‘’free shipping’’ seçenekli olanları tercih edin bu seçenek ücretsiz.Eğer o kısımda fiyat varsa o kargo ücretlidir ve kargo ücreti orda yazan meblağdır.
2-Satıcının feedback’i:Ebayde belki de en çok dikkat etmeniz gereken kısım burası.Satıcıların feedback yüzdesi %99-95 arası ise gözünüzü kırpmadan alabilirsiniz.Daha aşağısını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Top Rated Seller en güvenilir olanlar. Mümkün olduğunca Top Rated Seller’lardan alışveriş yapın. Top Rated değilse bile bildirim oranı yüksekleri seçin. Bir sorun çıktığında eksi oy vermemeniz için aynı ürünü hiç sorun çıkarmadan yolluyorlar.

Ancak unutmamanız gereken nokta tek seferde 90 doların üstünde alışveriş yapmamanız gerektiği.Yoksa gümrükte takılır ve vergi ödemek zorunda kalırsınız.Ayrıca satıcıdan paketin üstüne ‘’gift’’ yazmasını rica ederseniz işiniz daha da kolaylaşır.

3-Buy it now butonu:Açık arttırma her ne kadar daha iştah açıcı olsada istediğiniz ürünü istediğiniz fiyat aralığında yakalamak çok zor o yüzden buy it now seçeneği olan ürünleri hiç beklemeden alabilirsiniz.
Buy it now butonundan sonra karşınıza tam olarak şöyle bir sayfa çıkıcak…

 

Commit to buy butonuna basıyoruz ve sonrasında site bizi paypal hesabımıza yönlendiricek.Sırasıyla izlememiz gereken adımlar ise şöyle;

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir