Deniz Baykal Çözüm Komisyonuna Girecekmi?

deniz baykalÇözüm Komisyonu, çalışmalarını sürdürüyor. Komisyonun son toplantısında, çalışma takvimi ve bilgisine başvurulacak isimlere yönelik öneriler konuşuldu.

Liderlerin, Deniz Baykal’ın, Şivan Perver ile Leyla Zana’nın da aralarında bulunduğu isimlerin komisyona davet edilmesi önerildi.

3. TOPLANTI

Kamuoyunda “Çözüm Komisyonu” olarak bilinen Toplumsal Barış Yollarını Araştırma ve Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu, üçüncü toplantısını yaptı.

Çalışma takvimini planlamak, bilgisine başvurulacak isimleri, kurum ve kuruluşların temsilcilerini belirlemek amacıyla yapılan toplantıya komisyon üyesi ve Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan da katıldı.

“SÜREÇ SABOTE EDİLEMEZ ÇÜNKÜ TOPLUMSAL DİRENÇ ÇOK GÜÇLÜ”

Yalçın Akdoğan, hem Reyhanlı’daki saldırılara hem de çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu tür provokatif saldırıların olabileceğini söylediklerini hatırlatan Akdoğan, “Böyle saldırılarla süreç sabote edilemez çünkü toplumsal direnç çok güçlü ” dedi.

Komisyonun önemine de işaret eden Akdoğan, “Kutlu bir iş yapıyoruz. Toplumda güçlü bir inanç var, bu işe dur demenin zamanı gelmiştir. Ortak aklı birlikte üretmeliyiz.” diye konuştu.

İŞTE BİLGİSİNE BAŞVURULMASI ÖNERİLEN İSİMLER

Toplantıda üyeler, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanları, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile Cengiz Çandar, Murat Karayalçın, Leyla Zana gibi isimlerin bilgisine başvurulmasını önerdi. Şivan Perver, Kemal Burkay da öneriler isimler arasında yer aldı.

Komisyonun BDP’li üyesi Hüsamettin Zendirlioğlu ise Göç Edenlerle Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Cumartesi Anneleri ile Demokratik Toplum Kongresi’nin de aralarında bulunduğu oluşumların dinlenmesini istedi.

Üyeler, çözüm sürecinin önemli ayaklarından biri olan Akil İnsanlar Heyeti üyelerinin bölge başkanlarının da komisyona davet edilmesini gündeme getirdi.

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı ise komisyona bilgi sunması istenen ortak kurumların başında yer aldı.

TBMM Çözüm Komisyonu Başkanı Naci Bostancı bu konuda, “Teklifler sekretarya tarafından şekillendirilecek ve yol haritası oluşturulacak” dedi.

“KAMU SPOTLARIYLA SÜREÇ HALKA ANLATILSIN”

AK Parti’li Fatoş Gürkan ise özellikle köylerde görev yapan öğretmenlerin, uzman çavuş ve erlerin, taş atan çocukların ailelerinin komisyonca dinlenmesini teklif etti. Gürkan ayrıca, çözüm sürecinin kamu spotlarıyla halka anlatılması önerisini de dile getirdi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından komisyon çalışmalarına bir hafta ara verildi. Bu süreçte komisyonun çalışma takvimine, dinlenecek isimlere ve yapılacak ziyaretlere ilişkin taslak takvimin oluşturulması kararlaştırıldı.

Naci Bostancı “Çalışmamızı uzmanlar, sivil toplum kuruluşları ve insanların fikirleriyle şekillendireceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir