2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Liseler Yeni Eğitim Kuralları

mebten-surpriz-karar-2013-2014-egitim-ogretim-yilinda-basliyor_699583_340_2262014 Eğitim Öğretim Yılı Lise Kuralları,Yeni Lise Kuralları,2014 Eğitim Öğretim Yılı Lise Kuralları Neler,Yeni 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Lise Kuralları..

MEB lise eğitiminin kurallarını yeniden yazdı: 3 dersten kalan sınıfı ‘sorumlu’ geçecek. Toplam devamsızlık süresi 45 gün. Başarı puanı 45’ten 50’ye yükseldi. Ortalama yükseltme sınavı kalktı.

Sabah’ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, 12 yıllık eğitimle zorunlu hale getirilen lise eğitiminin kurallarını sil baştan değiştirdi. MEB’in Resmi Gazete’de yayınlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre yapılan değişiklikler ana hatlarıyla şöyle:

DEVAMSIZLIK SINIRI 45 GÜN: Ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirildi.Özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı. 2 gün üst üste mazeretsiz devamsızlık yapan öğrenciye disiplin uygulanacak. Velinin yazılı beyanı, özür belgesi kapsamında değerlendirilerek devamsızlıkta velinin takip ve sorumluluğunun önemi artırıldı.

BAŞARI PUANI 50’YE ÇIKTI: Başarı puanı 45’ten 50 puana yükseltildi, öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar yeniden belirlendi. Buna göre iki dönem puanının aritmetik ortalaması en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olan öğrenciler başarılı sayılacak ve sınıf geçebilecek. Uygulamadaki puan ve notla değerlendirme esasına dayanan ikili ölçme değerlendirme sistemi kaldırıldı. Yerine sadece puanı esas alan tekli değerlendirme sistemine dönüştürüldü.

ÇOCUK GELİNLER AÇIK LİSEYE: MEB, yeni düzenleme ile evlenenlerin liseye kaydının yapılmayacağını Açık Lise ya da Açık Meslek Lisesine gönderileceğine karar verdi. Bir örgün eğitim okulunda okurken evlenenler ise okuldan ilişikleri kesilerek yine Açık Lise’ye kaydı yapılabilecek.

ORTALAMA YÜKSELTME SINAVI YOK: Ortalama yükseltme sınavları kaldırıldı,komisyon marifetiyle yapılan sorumluluk sınavları ise ilgili dersin öğretmeni tarafından yılda 2 kez yapılacak.

3 DERSTEN SORUMLU GEÇME: Sınıf bazında başarısız ders sayısı en fazla 3 olanlar ‘sorumlu’ olarak dersten geçebilecek. Alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten başarısız olanların sorumlu olarak sınıf geçmelerine imkan getirildi.

18 YAŞ SINIRI: 18 yaşını dolduranın kaydı silinecek.

SINAVA İTİRAZ HAKKI: Sınav notlarına itiraz hakkı tanındı.

MECBURİ AÇIK LİSE: Çeşitli nedenlerle örgün ortaöğretimle ilişiği kesilen öğrencilerin açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesine yönlendirilecek.

Sabah

“2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Liseler Yeni Eğitim Kuralları” için 4 yorum

  1. karnemde ortalamam 49,62 ama ben kendim hesaspladığımda 54 çıkıyor 5 kere denedim yanlışlık olmaması acısından neden boyle bilen varmı?

  2. yeter canıma kıycam yavvarıyorum ortalama yüksetme açılsın son senem bikere kaldım bida kalırsam okuldan atılcam bana yardımcı olun lütfen yıl sonu puanım 49,98 4 zayıfım var adaletmi bu liseyi bitiremicem hani zorunlu egitim biz 45 zor alırken siz 50 yapdınız.

  3. Bıkdım artık sesimi duyun yavvarıyorum duyun beni benim nasıl caresiz oldugumu görün ben canımı kaybetdim acımanız yokmu derslere giremedim çalışamadım ben babamı kaybetdim benim canım şimdi mezarda yatıyo okul hayatım bitcek açın ortalama yüksetmeyi bana bide bu acıyı yaşatmayın yavvarıyorum bakanlık bi insanın ölümünü göze alıyosan Allahınızdan bulun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir