2013 Muharrem Ayı Başlangıcı – 2013 Aşure Günü Ne Zaman?

2013 Muharrem Ayı,2013 Muharrem Ayı Başlangıcı,2013 Muharrem Ayı Başlangıcı,2013 Muharrem Ayı Başlangıcı Ne Zaman,2013 Muharrem Ayı Duaları,2013 Muharrem Ayı İbadetleri,2013 Aşure Günü,2013 Aşure Günü Ne Zaman…

Chatlama

Muharrem ayının 10. günü ihya ettiğimiz bu kutlu gün, 2013 yılının aşure günü 13 Kasım Çarşamba gününe denk geliyor. Muharrem ayı içinde tarihte çok önemli hadiseler meydana gelmiş, bu ay müslümanlar için çok değerli bir aydır.

Muharrem Ayının başlangıcı yani Hicri Yılbaşı 04 Kasım 2013 Pazartesi gününe denk gelmektedir.

Bilindiği gibi Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb’le beraber Kur’an-ı kerimde kıymet verilen 4 aydan biridir. (Tevbe 36)

Hadis-i şerif de buyrulur ki;
(Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.) [Deylemi]

(Nafile oruç tutacaksan, Muharrem ayında tut! Çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün, tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), miladi 571’de 20 Nisana rastlayan, Rebiulevvel ayının on ikinci Pazartesi sabahı, Mekke’de doğdu. 622’de Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların Şemsi yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının birinci günü de, hicri yılbaşı oldu. Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli,günah işlenmemeli.

Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan, o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.
Bir hadis-i şerifte, (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur) buyuruldu.